Vergi cezalarınızı indirimli ödemek istemez misiniz?

Vergi cezalarınızı indirimli ödemek istemez misiniz?
Vergi cezalarınızı indirimli ödemek istemez misiniz?

Bir sabah ofise gittiğinizde ya da dükkanınızı açtıktan sonra postacı tarafından elinize bir ceza ihbarnamesi tutuşturulabilir. Durun hemen cezayı yedik nasıl ödeyeceğim ben bunu diye heyecanlanmayın bir yolu bulunur. 


Öncelikle kesilen vergi cezaları ile ilgili izlenecek iki yöntem var; Uzlaşma ve VUK’un 376. maddesine göre indirim talep etme.


Uzlaşma


Tarafınıza kesilen vergi/ceza ihbarnamelerini Uzlaşma dilekçesi ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesi müdürülüğünün Uzlaşma Komisyonu’na tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde başvurarak %80-90 oranında indirim yaptırabilir ya da tamamen kaldırabilirsiniz bu tamamen sizin pazarlık yeteneğinize bağlı çünkü uzlaşma demek bir nevi vergi dairesi ile pazarlık etmek demektir unutmayın bu sebeple uzlaşma günü ve saatinde uzlaşmaya girecek kişiyi seçerken bu konularda tecrübeli ve pazarlık yeteneği iyi olan bir vekil tayin etmenizi size önerebilirim.

Not: Uzlaşma için başvurdunuz ama uzlaşma komisyonunda istediğiniz gibi bir sonuç alamadınız o zaman uzlaşma komisyonunun teklifini reddedip vergi mahkemesine başvurabilirsiniz.

Not 2: Uzlaşma ilgili bir bilgi eksikliği var çoğu meslektaşımız vergi tutarlarında da uzlaşmaya gidilebileceği konusunu atlıyorlar.

VUK’un 376. Maddesine göre indirim


Yine tarafınıza kesilen vergi/ceza ihbarnamelerini Vergi Usul Kanunu’nun 376.maddesinden faydalanarak indirimli olarak ödeyebilirsiniz bu durumda vergi/ceza ihbarnamesini tebliğ aldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde dilekçe ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuru yaparsanız vergi ziyaı cezalarının birinci defada %50’si, ikinci ve daha sonraki seferlerde kesilen vergi ziyaı cezalarının 1/3’nü indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

Yoruk Ekle