Şirket kuruluş işlemlerinde en çok yapılan 5 hata!

Şirket Kurma
Şirket Kurma

Anonim Şirket olsun Limited Şirket olsun şirket kurarken malum dikkat edilmesi ve izlenmesi gereken çok çok önemli bir süreç var bu yazımda şirket kuruluş işlemlerinde en çok yapılan 5 hatayı yazacağım umarım faydalı olur.

-Mersis sistemine girilen bilgiler ile ana sözleşme ve tescil talepnamesi gibi evraklardaki bilgilerin birbiri ile uyumsuz olması.

-Şirket kuruluşu aşamasında seçilen şirket unvanının başka bir şirkete ait olması ya da aynı unvanlı kurulu başka bir şirket olması. (”www.tobb.org.tr” adresinden “Ticaret Sicili Gazetesi” başlığı altındaki ”unvan sorgulama” bölümünden sorgulanmalı ve benzer unvanlı şirketler kontrol edilmelidir.)

-Seçtiğini nace kodu kuracağınız şirketin ana faaliyetleri ile ilgili olmaması.

-Şirket kuruluş işlemlerinde kurucular beyanı vekaleten imzalanması.

-Mersis üzerinden girilen şirket ana sözleşmelerine şirketin süresi mevzuata uygun olarak yazılmaması.

 

Bu yazdığım maddelerin dışında da elbetteki dikkat edilmesi gereken önemli konular var ama yeni şirket kuruluş işlemlerinde ticaret sicil memurluğunun en çok dikkat ettiği hatalar genelde yukarıda yazdığım hatalardır.

Şirket kuruluş işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir önemli noktada İto tarafından sürekli güncellenen internet sitesinden sadece şirket kuruluşu değil hangi işlem olursa olsun izlenecek sürecin nasıl olacağını anlatan bilgilerin yar aldığı ilgili sayfaları takip etmek gerektiğidir.