SGK cezalarını kaldırma ve indirim yöntemleri

SGK cezalarını kaldırma ve indirim yöntemleri
Öncelikle belirteyim SGK tarafından şirketinize ya da size kesilmiş cezalar sağlam bir dayanağa dayanıyorsa yani hatalı bir ceza kesilmemişse ki bu ihtimal binde bir gibi çok düşük bir ihtimaldir SGK’nın kestiği cezalardan kurtulamazsınız ama indirim yaptırabilirsiniz.

Yöntem 1: Peşin ödeme

SGK tarafından kesilen cezaları tebliğ aldığınız tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemek isterseniz %25 tutarında indirimli ödeyebilirsiniz.

Yöntem 2: Pişmanlık indirimi

-Aylık Prim ve Hizmet Belgesi (Takip eden ayın 23’ü akşamı 23:59’a kadar)
-Sigortalı işe giriş bildirgesi (İşe giriş tarihinden 1 iş günü önce)
-Sigortalı işten çıkış bildirgesi (İşten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde)
Yukarıda saydığım üç bildirim yasal süresi üçünde vermeyi unuttuysanız kurum size tespit yazısını göndermeden kendi isteğiniz ile 30 gün içinde gerekli bildirimleri kuruma verirseniz kesilecek cezaları tebliğ tarihi itibari ile 15 gün içinde ödemin halinde yine %25’lik ceza indirim hakkından faydalanabilirsiniz.

Yöntem 3: Uzlaşma

SGK denetim elemanlarının sürekli çalışan işyerlerinde yaptıkları asgari işçilik incelemelerinde ortaya çıkardıkları borçlar için uzlaşma yoluna gidebilirsiniz. SGK’ya bildirilmemiş olan asgari işçilik tutarlarının denetin sırasında tespiti halinde tespit edilen her ay için asgari ücretin iki katı tutarında para cezası kesilir bu tutar uzlaşma kapsamına girer ve uzlaşma sonunda tamamı kaldırılır.
Peşin ödeme yöntemini seçtiğinizde kuruma itiraz ve mahkeme başvuru hakkınız devam eder ama Pişmanlık ve Uzlaşma durumlarında itiraz ve mahkemeye başvuru hakkınız ortadan kalkar.
Kaynak:Meydan Gazetesi-Mehmet Bulut

Yoruk Ekle