Resmi tatil’de işe giriş yapılır mı?

Malum bugünün resmi tatil olmasından mütevellit muhtemelen eğer resmi tatilde dahi çalışan bir muhasebeci iseniz bu ve buna benzer bir durumla mutlaka karşı kaşıya kalmışsınızdır, kalmadıysanız her an kalabilirsiniz hazırlıklı olun fazla bilgi göz çıkarmaz.


Efendim gelelim başlıkta da yazdığım gibi sorumuza; Resmi tatil’de işe giriş yapılır mı?

Öncelikle işe yeni başlayacak olan bir işçiyi nasıl ve nelere dikkat ederek sigortalı yaptığımızı bir hatırlayalım; işe yeni başlayacak işçinin kimlik bilgileri, ikametgah yani adres bilgileri, mesleğini öğreniyoruz daha sonra işe başlayacağı tarihten bir gün önce yani eğer ayın 5’in de işe başlayacak ise en geç 4’ün de işe girişini internet ortamında e-işe giriş sistemininde yardımı ile yapıyoruz.

Şimdi gelelim asıl sorumuza ”Resmi tatil’de işe giriş yapılır mı?” bakalım iş kanunu bu durum için ne diyor?

4857 Sayılı İş Kanunu

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışma
Madde 44 – Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.



Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı hatırlatalım bu şekilde bir işe giriş yaptığınız zaman işe giren işçi resmi tatil günüde çalıştığı için otomatik olarak bordrosunu ve maaşını hesaplarken 2,5 kat fazla mesai hesaplamayı unutmayın.

Yoruk Ekle