Kendi isteği ile işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir mi?

Kendi isteği ile işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir mi?
Kıdem tazminatı kısaca halk arasında da bilinen hali ile çalışanların, işveren tarafından haklı bir neden gösterilmeden işten çıkarılmaları halinde işçinin mağdur olmaması nedeni ile kıdem süresi *30*son aldığı brüt ücret olarak hesaplanarak ödenen bir tazminat türüdür.

Gelelim başlıktaki soruya acaba ‘Kendi isteği ile işten ayrılan kıdem tazminatı alabilir mi?’ tabi ki alabilir ama kanunen bazı şartlara uyması gerekir.
Kendi isteği ile işten ayrılan çalışanların kıdem tazminatı alabilmeleri için şu şartlardan her hangi birini yaşamış olamaları yeterli;
-Sağlık kurulu raporu ile sürekli çalışmasını engelleyen b,ir rahatsızlığı olduğunu belgele
yen kadın olsun erkek olsun tüm çalışanlar işten ayrılmaları yani istifa etmeleri halinde kıdem tazminatı alabilirler.
-İşe başlama tarihine göre belirlenen emeklilik şartlarından gerekli gün sayısını doldurduğunu Sosyal Güvenlik Kurumun’dan aldıkları yazı ile belgeleyebilen kadın ya da erkek tüm çalışanlara istifa ya da kendi istekleri ile işten ayrılmaları halinde işverenleri kıdem tazminatı ödemek zorundadır.
-İşverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına uymadığını belgeleyen kadın veya erkek tüm çalışanlar kıdem tazminatı bilirler.
-SGK olarak çalışan kadın çalışanların evlenmeleri halinde bir defaya mahsus olarak evlendiği tarihten itibaren bir (1) yıl içinde işten ayrılmak istemeleri halinde işverenler kıdem tazminatı ödemek zorundadırlar.
-Askerlik sebebi ile işyeri ile ilişiği kesilen erkek çalışanlara işverenleri kıdem tazminatlarını ödemek zorundadırlar. 

Yoruk Ekle