İnternetten SGK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

SGK yapılandırma başvurusu
SGK yapılandırma başvurusu

SGK yapılandırma başvurusu, 6736 Sayılı kanun kapsamında SGK’ya 30.06.2016 tarihine kadar olan prim ve diğer tüm borçlarınızı bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezine gitmeden isterseniz internet üzerinden bir kaç tık ile yapabilirsiniz.

6736 Sayılı kanunla işveren borçlarına yapılandırma (ödeme kolaylığı) getirilmiştir. İşverenler yapılandırma başvurularını bu uygulamadan yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından plan oluşturulduktan sonra ödeme planını bu uygulamadan temin edebilmektedir. Bu uygulama yoluyla yapılan başvurulara ayrıca ödeme planı gönderilmemektedir.

SGK yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

-Öncelikle ”e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa” adresine giriyoruz daha sonra ”işveren” sekmesine tıklıyoruz açılan sayfadaki sekmelerden ”6736 Sayılı Kanun Kapsamında 4-A İşveren Yapılandırma Başvuru Giriş/Ödeme Planı Görüntüleme” sekmesine tıklayıp ”uygulamaya giriş” butonuna basınca açılan saydan yapılandırmak istediğimiz SGK dosyasına ait E-Bildirge şifremiz ile giriş yaptıktan sonra ödeme seçeneklerini seçerek başvurumuzu tamamlıyoruz.

Özetlemek gerekirse; e.sgk.gov.tr > işveren >  6736 Sayılı Kanun Kapsamında 4-A İşveren Yapılandırma Başvuru Giriş/Ödeme Planı Görüntüleme > Uygulamaya Giriş