En kolay ön muhasebe programı hangisi?

En kolay ön muhasebe programı!
En kolay ön muhasebe programı!

Yaklaşık on üç (13) yıldır muhasebe mesleğinin içinde yer almış ve yüzlerce ön muhasebeci ya da ön muhasebeci olmaya çalışan arkadaşla temas kurmuş istek ve dertlerini dinlemiş birisi olarak size en kolay ön muhasebe programı hangisi sorusunu cevabını sanırım en doğru ve sağlıklı verebilecek olan kişilerden bir benimdir diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim ön muhasebe konusuna ön muhasebe bildiğiniz üzere iş yükü fazla olan iş sahiplerinin mali işlerin takibinde ve muhasebe ile ilgili konularda yetersiz kaldıkları konularda kendilerine destek olması için ortaya çıkmış bir meslek türüdür. Nasıl meslek diyenler için tüm çalışma hayatını ön muhasebecilik yaparak geçirip emekli olanları gördüm oradan biliyorum.

Ön muhasebe programlarına gelecek olursak zamanın ve teknolojinin gelişmesi ile artık bilgisayar ve bilgisayar programları geçmişte biz insanların uzun uzun zaman harcayarak yaptığı hesaplamaları ve tabloları çok daha kısa sürelerde ve daha az hata ile yapmaya başladılar doğal olarak bu gelişim biz muhasebecilerin de işine geldi. Hem zamandan hemde ekstra personel maliyetlerinden kurtulmuş olduk. Tabi programların hesapladığı her veriyi kayıtsız şartsız doğru kabul etmek ise büyük yanlış ve bilgisizliktir bunu da unutmayalım.

Konuyu fazla dağıtmadan anlatayım her alanda olduğu gibi rekabet denilen şey teknoloji alanına da sıçradı ve ön muhasebe ya da muhasebe süreçlerinde kullandığımız programları üreten üretici firmalar arasından da ciddi bir rekabet başladı örnek verecek olursak; en iyi ön muhasebe programı, en ucuz ön muhasebe programı, en kolay ön muhasebe programı v.b.

Yazıyı buraya kadar okuduysanız şu anda benden x bir programın adını yazmamı ve övmemi bekliyorsunuz üzgünüm sizi hayal kırıklığına uğratmak istemezdim ama size her hangi bir program adı vermek yerini bir iki öğüt vermeyi tercih ediyorum şu veya bu program fark etmez eğer ön muhasebe gibi dışarıdan önemsiz veya fazla beceri gerektirmiyormuş gibi görünen bir mesleği yapacaksanız öncelikle temel düzeyde de olsa muhasebe eğitimi almış olmalı ya da almaya çalışmalısınız yoksa programların ve iş bilmez muhasebecilerin esiri olursunuz. Bu yazıyı okuyan tüm ön muhasebeci ve ön muhasebe programı arayan arkadaşlara tavsiyem ön muhasebe denilen kavramı unutup muhasebe kavramına yönelmeniz ve kendinizi bu alanda geliştirmeniz olacaktır.

Çünkü ön muhasebe programları sizi sonuca götürecek yolda bir araçtan fazlası değildir siz program kullanıcıları muhasebenin m’sinden anlamıyorsanız ön muhasebe programını ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, en kolay ve basit ön muhasebe programını da kullansanız sizden istenilen raporları muahsebe bilen birinden yardım almadan hazırlayamazsınız bu şekilde bir çalışma ile de yerinizde saymaya mahkumsunuz.

Çünkü muhasebe bilmeden ön muhasebe YAPILAMAZ.

Görsel:fwmail.net