Apartman görevlileri işsiz kalabilir!

Apartman görevlileri işsiz kalabilir!
Apartman görevlileri işsiz kalabilir!
01 Ocak 2013’den itibaren iş güvenliği yasasını az çok herkes duymuştur. Bu yasanın normal de iş yerlerinde ki çalışan işçilerin iş güvenliğini ve sağlığını arttırmak için hazırlandığını biliyoruz ama iş verenlere getirdikleri ekstra maliyet, sorumluluklar işçinin güvenliğinden çok işsiz kalmasına yol açacak gibi görünüyor buna bir örnek vermek gerekirse tek bir işçi çalıştıran iş verenlerin bile iş güvenliği yasasına tabi olacakları için ekstra maliyetlere katlanmak zorundalar.

Bu ekstra maliyetlere katlanmak istemeyen iş verenler ise ya sigortasız işçi çalıştırma yoluna gidiyor ya da işçilerin işlerine son vererek bu sorumluluktan kurtulma yolunu seçiyor.
Bu bilgiler ışığında da ilk olarak apartman görevlileri akla geliyor çünkü günümüzde artık bir çok apartman doğal gaz ile ısınıyor ve artık ne isterseniz satın aldığınız firma o ürünü ayağınıza kadar getiriyor geriye bir tek apartmanın genel temizliği kalıyor onu da çok makul aylı ücretlere yapan temizlik firmaları olduğu düşünüldüğünde zaten aylık maaşı ile 1000-1500 TL arası bir maliyeti olan kapıcı ve apartman görevlilerine gerek kalmıyor birde iş güvenliği yasası sebebiyle iş verene yani apartman yöneticilerine ek mali yükümlülüklerde geldiği için bir çok apartman görevlisinin işine son verilmesi söz konusu kısacası yasal bir düzenleme olmaz ise iş güvenliği yasası bir çok işçinin işen çıkarılmasına sebep olabilir.
Ne mali yükümlülüğü demeyin iş güvenliği şirketlerinin iş güvenliği eğitimi, risk analizi gibi gerekli işlemleri yapmak için istedikleri ücretler 500 TL’den başlıyor iş yerinin durumuna göre gitgide artıyor. Apartmanlarda ki duruma dönecek olursak aylık 20 ile 100 TL arasında değişen aidatların bile zar zor toplandığı bir dönemde bu tip bir mali külfete hiç bir apartman yönetimi doğal olarak girmek istemiyor.

Yoruk Ekle