Bağkur işe başlama bildirim formu ya da Bağkur'a kayıt formu

12 Ocak 2013 Cumartesi

4-b, 4b, bağkur, Bağkur işe başlama bildirim formu, Bağkura kayıt formu, SGK,
Bağkur işe başlama bildirim formu ya da Bağkur'a kayıt formu

Vergi mükellefi olduğunuz zaman eğer bir işverenin yanında 4-A'ya tabi olarak sigortalı olarak çalışmıyorsanız otomatikman mükellefiyetinizin açıldığı tarihten itibaren 4-b kapsamına girersiniz yani Bağkur'lu olursunuz ya da şöyle diyelim olmak zorundasınız.


Yalnız Bağkur'a tabi olma konusunun da dikkat edilmesi gereken durum mükellefiyet tesisinizin yapılması yani vergi dairesi açılışınızın yapılmasıyla birlikte zaman kaybetmeden hemen Bağkur'a da kaydınızın yapılması için gerekli olan başvuruyu yapmalısınız. Burda gözden kaçan ve atlana nokta şudur kanuna göre mükellefiyet tesisiniz yani vergi dairesi açılışınız yapıldıktan sonra vergi dairesinin bunu Bağkur'a bildirmesi gerekir ama iş yoğunluğu v.b. bürokratik durumlar sebebiyle bu bildirimler biraz geç yapılır bu sebepten dolayı da mükellef Bağkur primleri mükellefiyet tesisinin başladığı tarihten itibaren hesaplanacağı için gecikme zammı ödemek zorunda kalabilir.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için mükellefiyet tesisiniz ile birlikte Bağkur'a kaydınızı da yapmalısınız. Peki Bağkur'a nasıl kayıt olunur, Bağkur'a kayıt yaptırmak için hangi evraklar gereklidir.

Bağkur'a kayıt olmak için mükellefiyet tesisinizin yapılmasının ardından gerekli evrakları ve formları doldurup mükellefiyet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğünün bünyesinde bulunan Bağkur servisine başvurmalısınız.

Bağkur'a kayıt yaptırırken istenen evraklar yani Bağkur'a kayıt yaptırma için gerekli evraklar nelerdir.
Bağkur'a kaydınızı yaptırmak için gerekli evraklar;
-Bağkur'a kayıt formu 4-b işe başlama formu
-Vergi Levhası,
-Nüfus Cüzdanı fotokopisi
Share on :

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2015 Muhasebe Postası
Distributed By My Blogger Themes | Design By Herdiansyah Hamzah