> Asgari Geçim İndirimi Nedir?-Muhasebe Postası | Muhasebe | Vergi | SGK | İşsizlik Maaşı 2015

12 Eylül 2012 Çarşamba

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

2012 Asgari Geçim İndirimi Tablosu

Kısa adı AGİ olan Asgari Geçim İndirimi 2008 yılında hayatımıza halk arasında fiş parası olarak bilinen her yıl babalarımızın ya da büyüklerimizin doldurduğu vergi iade zarflarının fazla kırtasiye ve iş yükü getirmesi sebebiyle kaldırılmasının ardından girdi.
AGİ alabilmek için öncelikli olarak sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir. Hesaplaması da sigortalının maaşına göre değil medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Esasında hesaplamak için çok fazla uğraşmanıza gerek yok çünkü devlet her yıl o yıl için uygulanacak Asgari Geçim İndirimi tutarlarını bir liste halinde kim hangi şartta ne kadar alabilir şeklinde açıklar ve işverenlerde bu liste üzerinde işçilerine gerekli AGİ ödemelerini yaparlar.

Biz yine de bilgi olsun diye Asgari Geçim İndirimi kısa adıyla AGİ'nin nasıl hesaplandığını anlatalım; AGİ hesaplaması yıllık olarak yapılır. AGİ hesaplaması nasıl yapılır? 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarına;  vergi verenin kendisi için ücretinin % 50 ‘si çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için çalışanın ücretinin % 10′u, çocukların her biri için ayrı olarak ilk iki çocuk için % 7,5′i, bundan sonra olan her bir çocuk için ücretinin yani maaşını  % 5′i AGİ yani asgari geçim indirimine tabidir.

2012 Yılı Asgari Geçim İndirimi Tablosu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder